Skip to content
Projekt bez nazwy (5)

Jak wykorzystać system crm w marketingu?

System CRM w marketingu

CRM, czyli Customer Relationship Management, to zestaw narzędzi i strategii służących do zarządzania relacjami z klientami. Dzięki oprogramowaniu CRM firmy mogą gromadzić i analizować dane na temat swoich klientów, takie jak informacje kontaktowe, preferencje zakupowe czy historia zamówień i interakcji z firmą.

Przetestuj narzędzia marketingowe w HubSpot - umów demo

Projekt bez nazwy (6)

Oprócz ułatwienia zarządzania danymi klientów, oprogramowanie CRM jest bardzo przydatne w działaniach marketingowych, a moduły dostępne w systemie CRM pozwalają na ich intuicyjną obsługę.

Pozwala ono na personalizację działań, poprzez dostosowywanie ofert do indywidualnych potrzeb klientów, wysyłanie spersonalizowanych maili czy newsletterów, a także przeprowadzanie analiz danych, które pozwalają na lepsze zrozumienie potrzeb klientów i dostosowywanie oferty do ich preferencji i obaw.

W związku z tym korzystanie z oprogramowania CRM jest nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne w dzisiejszym świecie marketingu, gdzie personalizacja i indywidualne podejście do klienta są kluczowe w osiąganiu sukcesu i polepszaniu wyników.


Marketing automation dzięki customer relationship management

Oprogramowanie CRM to bardzo wydajny i skuteczny sposób na przyspieszenie realizacji działań i zwiększenie ich skuteczności. Aby tego dokonać nalezy bliżej przyjrzeć się wszystkim akcjom jakie możesz podjąć aby wdrożyć w swojej firmie pełną automatyzację marketingu (marketing automation).

crm marketing przyklady

Automatyzacja marketingu przy użyciu oprogramowania CRM to proces, w którym wykorzystuje się zaawansowane narzędzia informatyczne do automatyzacji różnych działań marketingowych. Dzięki temu można zwiększyć efektywność działań i skrócić czas potrzebny do ich realizacji.

Zautomatyzowany marketing pozwala na swobodę działania.

Za pomocą oprogramowania CRM można zautomatyzować wiele działań takich jak generowanie leadów, tworzenie kampanii reklamowych, personalizacja treści, wypełnianie formularzy, wysyłanie wiadomości e-mail i wielu podobnych, na które zwykle poświecamy masę czasu.

Automatyzacja marketingu pozwala na automatyczne reagowanie na zachowania klientów, takie jak kliknięcia w linki, otwieranie maili, pobieranie plików czy przeglądanie stron internetowych. Ma ona również znaczny wpływ na to jak wygląda i funkcjonuje Twój lejek sprzedaży.

marketing i crm co to

Dzięki temu, że system CRM potrafi analizować dane i interpretować zachowania klientów możesz dostarczać im spersonalizowane treści, proponując produkty lub usługi, które są dla nich najbardziej interesujące i idealnie dopasowane.

Marketing automation pozwala również na monitorowanie wyników działań i podejmowanie decyzji na podstawie rzeczywistych danych, co pozwala na zoptymalizowanie strategii marketingowej i lepsze dostosowanie jej do klientów.

blogANPL-rankingCRM-expectations


Ważne jest jednak aby pamiętać, że automatyzacja marketingu to nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim strategia, która powinna być przemyślana i dopasowana do konkretnych potrzeb firmy oraz oczekiwań klientów.

Oprogramowanie CRM jest tylko narzędziem, które wspomaga realizację celów marketingowych i powinno być wykorzystywane w sposób właściwy i przemyślany, aby przynosić wymierne korzyści dla firmy i jej klientów.

Warto podkreślić, że marketing automation nie jest zarezerwowana tylko dla dużych firm. Dzięki rozwojowi technologii informatycznych wdrożenie systemów CRM i automatyzacji marketingu jest coraz bardziej dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

zautomatyzuj marketing

Co więcej, dzięki rozwiązaniom chmurowym, które oferują dostawcy oprogramowania CRM, koszty wdrożenia i utrzymania systemu mogą być znacznie niższe niż przy tradycyjnych rozwiązaniach.

W związku z tym, niezależnie od wielkości i wartości firmy, warto rozważyć wdrożenie automatyzacji marketingu przy użyciu oprogramowania CRM, aby zwiększyć efektywność działań i zwiększyć skuteczność w realizacji celów marketingowych.

Skuteczny marketing niezależnie od wielkości firmy

Dla małych firm

biznes marketing crm

Automatyzacja marketingu pozwala na zwiększenie widoczności firmy w internecie i poprawę skuteczności działań przy ograniczonych zasobach. Dzięki automatyzacji, można skupić się na bardziej wartościowych zadaniach, takich jak interakcja związana z obsługą klienta, a systemy informatyczne zajmą się powtarzalnymi i czasochłonnymi czynnościami, oszczędzając czas w kontekście naszej firmy.

Projekt bez nazwy (9)


Dla większych firm

Automatyzacja marketingu może przynieść korzyści w postaci skali działań, zoptymalizowania procesów i zwiększenia ich skuteczności. W tym przypadku systemy informatyczne mogą zająć się zarówno powtarzalnymi i czasochłonnymi czynnościami, jak i analizą wyników działań, co pozwala na lepsze dostosowanie strategii marketingowej do cech klientów.

Marketing CRM i reguły zdarzeń

Systemy CRM pozwalają na tworzenie reguł zdarzeń, które umożliwiają wykonywanie automatycznych działań na podstawie zdefiniowanych warunków.

Reguły zdarzeń to narzędzie pozwalające na określenie automatycznych akcji, które zostaną uruchomione, gdy spełnione zostaną zadane warunki wprowadzone do systemu crm.

Przykładowo, reguła zdarzeń może zostać utworzona w celu automatycznego przypisania odpowiedzialnego sprzedawcy do nowo utworzonej szansy sprzedażowej, gdy ta spełni określone kryteria, takie jak region geograficzny lub rodzaj produktu. Innym przykładem może być automatyczne wysłanie maila z podziękowaniem za rejestrację na stronie internetowej lub przypomnienie klientowi o nadchodzącej akcji marketingowej, a to wszystko w odpowiednich odstępach czasowych aby klient nie czuł się nigdy przytłoczony.

crm marketing w polsce

Tworzenie reguł zdarzeń w systemach CRM jest zwykle proste i intuicyjne, a ich konfiguracja może być dokonywana przez użytkowników bez specjalistycznej wiedzy technicznej.

Reguły zdarzeń systemu crm mogą być tworzone na podstawie różnych kryteriów, takich jak status klienta, rodzaj produktu, typ interakcji czy czas.

Dzięki regułom zdarzeń, użytkownicy systemów CRM mogą delegować automatyczne akcje, takie jak przypisywanie zadań, wysyłanie wiadomości email, zmiana statusu klienta, generowanie raportów czy tworzenie działań.

Reguły zdarzeń pozwalają na usprawnienie procesów biznesowych, zwiększenie efektywności działań oraz redukcję czasu potrzebnego na powtarzalne czynności.

Lepiej dopasowane akcje dzięki systemowi punktacji

crm automatyzacja

Scoring kontaktów to jedna z najważniejszych funkcjonalności oferowanych przez system CRM, która pozwala na przydzielanie punktów w zależności od aktywności kontaktów na stronie internetowej lub w innych kanałach marketingowych.

Jest to bardzo przydatne narzędzie systemu crm, które pozwala na zidentyfikowanie najbardziej zaangażowanych kontaktów i dostarczenie im bardziej spersonalizowanych i wartościowych treści oraż różnicowanie oferowanych usług.

Przykładowo, punktacja kontaktów może być oparta na czasie spędzonym na czytaniu artykułów na stronie internetowej. Im dłużej użytkownik spędzi czas na czytaniu artykułu, tym wyższa jest przyznana punktacja. W późniejszym czasie dzięki tym danym będziemy w stanie pozyskać nowego klienta.

W ten sposób, system CRM może określić, którzy użytkownicy są najbardziej zainteresowani określoną tematyką i przypisać im odpowiednie etykiety lub grupy.

Warto zauważyć, że scoring kontaktów może być stosowany niezależnie od wielkości i wartości firmy.
marketing automatyzacja

Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę czy duży koncern, punktacja kontaktów może pomóc Ci w efektywnym zarządzaniu procesami marketingowymi i sprzedażowymi.

Korzystając ze scoringu kontaktów, można tworzyć reguły wysyłania maili dla wyżej punktowanych kont.

Na przykład, jeśli użytkownik spędził na stronie więcej niż 120 sekund, możemy automatycznie przypisać mu etykietę "Zainteresowany" i wysłać mu maila z informacją o zbliżającej się promocji lub nowym artykule na stronie.

W ten sposób, możemy dostarczyć użytkownikowi bardziej spersonalizowanej i wartościowej treści, która zwiększy szansę na przekonanie go do zakupu lub pozostania z nami na dłużej.

Podobną regułę mozna wykorzystać do automatycznego rozsyłania zaproszeń na prowadzone webinaria, szkolenia i kursy. Pokazuje to, że dzięki automatyzacji wykonywanych działań możesz być jeszcze skuteczniejszy uskuteczniając zautomatyzowane przygotowywanie ofert handlowych.

co oznacza marketing automation

Scoring kontaktów jest jednym z wielu narzędzi oferowanych przez system CRM, które pozwalają na automatyzację procesów marketingowych i sprzedażowych. Dzięki nim, można skutecznie zarządzać procesami biznesowymi i osiągać lepsze wyniki w marketingu i sprzedaży.

↳ Umów się na darmową konsultację HubSpot

Integracja popularnych platform w systemie crm

Projekt bez nazwy (18)

Moduły marketing CRM pozwalają na integrację różnych platform w jednym miejscu. Dzięki temu możliwe jest łatwe zarządzanie kampaniami marketingowymi, analizowanie wyników i podejmowanie decyzji biznesowych.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy już korzystać z jednej platformy, aby osiągnąć sukces w marketingu.

Potrzebujemy narzędzi, które umożliwią nam kompleksowe zarządzanie kampaniami, a jednocześnie pozwolą na integrację z innymi narzędziami i ułatwią czynności, które wykonujemy aby pozyskać nowego klienta.

dostep mobilny do automatyzacji

Moduły marketing CRM pozwalają na taką integrację, dzięki czemu możemy łatwo synchronizować nasze dane z innymi narzędziami, np. z naszą stroną internetową, systemem e-mail marketingowym czy narzędziami do analizy danych. W ten sposób możemy otrzymać pełen wgląd w nasze kampanie, ich skuteczność i ROI a także kontrolować lejek sprzedaży.

Dodatkowo, moduły marketingowe umożliwiają nam personalizację naszych kampanii, co zwiększa ich skuteczność.

personalizacja w marketingu

Dzięki gromadzeniu danych o naszych klientach, możemy tworzyć indywidualne kampanie marketingowe, dopasowane do ich potrzeb i preferencji. W ten sposób zwiększamy szansę na uzyskanie lepszych wyników i zysków dla naszej firmy.

Jednym z przykładów modułów marketingowych w systemach CRM jest HubSpot. HubSpot oferuje narzędzia do marketing crm, sprzedaży oraz obsługi klienta, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie relacjami z klientami.

W ramach modułu marketingowego, HubSpot oferuje możliwość tworzenia landing pages, formularzy, e-mail marketingu, analizy danych oraz scoringu kontaktów.

Integracja HubSpot z innymi narzędziami jest bardzo łatwa i intuicyjna.

Dzięki temu, że HubSpot oferuje wiele integracji z innymi narzędziami, możemy w łatwy sposób przesyłać dane między nimi i uzyskać kompleksowy wgląd w nasze kampanie.

E-mail marketing i media społecznościowe z poziomu systemu crm


E-mail marketing i media społecznościowe to nieodłączne elementy dzisiejszych działań marketingowych.
jak rozpoczac crm marketing

Dlatego też większość systemów marketing CRM oferuje wbudowane moduły marketingowe umożliwiające łatwe i skuteczne zarządzanie kampaniami e-mail marketingowymi oraz prowadzenie działań na platformach społecznościowych.

Dzięki modułom marketingowym CRM można zarządzać całą kampanią od jednego miejsca, łatwo planować i tworzyć e-maile, monitorować interakcje i analizować dane związane z kampanią i lead 'ami.

ai i marketing crm

Integracja z platformami społecznościowymi pozwala na łatwe monitorowanie aktywności klientów na każdym z kanałów i reagowanie na nie w sposób szybki i skuteczny. Dzięki temu można dostosować treści i oferty do potrzeb klientów oraz zwiększyć skuteczność działań marketingowych.

Oprócz tego, systemy marketing CRM umożliwiają personalizację treści i ofert, co pozwala na bardziej skuteczne dotarcie do klientów i zwiększenie zaangażowania w kampanię. Dzięki temu, możliwe jest zbudowanie trwałych i efektywnych relacji z klientami, co przekłada się na wzrost sprzedaży oraz lojalność klientów.

szukanie leadow marketingowych

Integracja z różnymi kanałami pozwala na efektywne monitorowanie działań i reagowanie na potrzeby klientów, co przekłada się na zwiększenie skuteczności działań i budowanie trwałych relacji z klientami.

HubSpot profesjonalne wdrożenia crm Bart Kowalczyk

Oprócz wysyłki maili i publikacji postów w mediach społecznościowych, systemy CRM pozwalają na precyzyjną segmentację klientów jeszcze jako lead na podstawie danych pozyskanych z różnych źródeł.

Dzięki temu możemy skutecznie wykorzystać technikę up selling, czyli oferowania klientom dodatkowych produktów lub usług, które są dla nich bardziej wartościowe.

Analiza zachowania klientów w mediach społecznościowych może nam dać wgląd w ich zainteresowania, preferencje oraz potrzeby.

Dzięki temu możemy dostosować nasze oferty tak, aby były bardziej atrakcyjne dla danego segmentu klientów.

Przykładowo, jeśli zauważymy, że dany lead interesuje się modą, możemy mu zaproponować dodatkowe produkty z tej dziedziny, co zwiększy szanse na zwiększenie jego wartości dla naszej firmy.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji i coraz bardziej konkurencyjnego rynku, dla każdej firmy ważne jest przyciągnięcie uwagi klientów oraz utrzymanie ich lojalności. Właśnie w tym celu powstały systemy CRM, które pozwalają na sprawną obsługę klientów oraz efektywne zarządzanie danymi z nimi związanymi.

W artykule omówiliśmy podstawowe zagadnienia związane z wykorzystaniem systemów CRM w marketingu. Przedstawiliśmy, czym jest CRM oraz jakie korzyści płyną z jego zastosowania. Dzięki systemom CRM możemy zyskać wgląd w zachowanie naszych klientów, ich potrzeby i preferencje. Pozwala to na dostosowanie naszej oferty do indywidualnych potrzeb klienta oraz na skuteczne budowanie długotrwałych relacji.

avatar
Specjalizuję się w optymalizacji ścieżki zakupowej Klienta. Dostarczam szkolenia sprzedażowe i prospektingowe z wykorzystaniem HubSpot. Zajmuję się także generowaniem nowego biznesu w AutomateNow. Dzielę się swoją wiedzą poprzez organizację szkoleń HubSpot, a także za pośrednictwem podcastów "H2H Sales Automation". Moją misją jest stymulowanie rozwoju naszych Klientów poprzez wykorzystanie strategii inbound we wszystkich obszarach firmy. Wspólnie przeniesiemy Twoją firmę na najwyższy poziom.