Skip to content
Sales-2

Wskaźniki KPI w sprzedaży B2B – poznaj 8 najważniejszych

Kluczowe wskaźniki efektywności- key performance indicators

 

KPI w sprzedaży, Wskaźniki

Wskaźniki KPI w sprzedaży, a szczególnie w marketingu B2B są kluczowym elementem dla poprawnej oceny jakości naszej skuteczności i prowadzonych działań.

Warto mieć na uwadze, że właściwy dobór stosowanych wskaźników efektywności zależy od wybranego modelu biznesowego, prowadzonej działalności oraz typu procesu sprzedaży.

Monitorowanie proponowanych przez nas wskaźników KPI w sprzedaży efektywności stanowi świetny punkt wyjściowy aby zyskać miesięczny wzrost sprzedaży

 

↳ CRM dla handlowców - przetestuj HubSpota 

 

Generowanie leadów

Ten wskaźnik mierzy liczbę potencjalnych nowych klientów (leadów), którzy zostali pozyskani za pośrednictwem różnych kanałów marketingowych, takich jak reklama PPC, kampanie e-mailowe, działania w mediach społecznościowych, content marketing itp.

Aby zmierzyć ten wskaźniki sprzedaży, można użyć narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, w celu śledzenia źródeł ruchu na stronie internetowej i monitorowania konwersji leadów.

Korzyści płynące z monitorowania tego KPI to między innymi:

 • Pozwala to ocenić skuteczność działań marketingowych w pozyskiwaniu klientów i określenie, które kanały przynoszą najlepsze wyniki.

 • Umożliwia to ustalenie celów dla działań marketingowych i śledzenie postępów w ich realizacji.

 • Pomaga to w identyfikacji problemów w procesie pozyskiwania leadów i wprowadzeniu zmian w strategii marketingowej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Konwersja leadów na nowych klientów

Generowanie Leadow jak zorganizowac

Ten wskaźnik pozwala zwiększyć sprzedaż. Wskazuje jak duża część leadów przekształciła się z powodzeniem w klientów.

Aby zmierzyć ten wskaźnik najlepiej jest użyć zaawansowanej funkcjonalności systemu CRM, który przeanalizuje naszą bazę kontaktów w dziale handlowym i przedstawi wskaźniki konwersji.

Korzyści płynące z monitorowania tego KPI to między innymi:
 • Pozwala to na określenie skuteczności procesu sprzedaży i identyfikację słabych punktów, które należy usprawnić.

 • Umożliwia to określenie najlepszych sposobów konwertowania leadów na klientów i dostosowanie strategii marketingowej w tym kierunku.

 

 

Czas trwania cyklu sprzedażowego

To wskaźnik, dzięki któremu poznasz dokładny czas jaki zajęło Ci przekształcenie leada w klienta i domknięcie transakcji.

Wskaźniki KPI w sprzedaży B2B – poznaj 5 najważniejszych

Jakie wskaźniki KPI powinniśmy stosować do naszej kampanii sprzedaży? Czy na podstawie tych danych możesz wymienić najważniejsze czynniki, które wpływają na to, jak działasz? Nowa platforma handlowa Hubspot ułatwia śledzenie wszystkich wskaźników sprzedaży. Od procentu przedstawicieli handlowych korzystających z CRM do liczby telefonów używanych przez pracowników sprzedaży. Lista może być prawie nieskończona.

KPI Sprzedaż i Strategia

↳ Umów się na darmową konsultację HubSpot

KPI W SPRZEDAŻY – 10 NAJWAŻNIEJSZYCH MIERNIKÓW W SPRZEDAŻY B2B

W korporacjach KPI w sprzedaży to podstawa fukncjonowania, za pomocą którego przedsiębiorstwo narzuca swoje cele. Pomimo tego, że KPI jest jednym z najbardziej znienawidzonych wskaźników przez pracowników, jest niezbędny dla każdego efektywnego biznesu. Rodzaje wskaźników i sposób ich mierzenia jest zróżnicowany w zależności od rodzaju biznes, jak sprzedajemy produkt lub usługę, jak go dostarczamy, itd. Wśród nich natomiast jest kilka uniwersalnych. Kluczowym wskaźnikiem dla wielu firm jest jakość usług, czas dostawy oraz innowacje w sprzedaży.

Wskaźniki KPI w sprzedaży. Co to jest? Jak liczyć te mierniki sprzedażowe?

Każdy kierownik wie, że nie da się kontrolować niczego, czego nie może zmierzyć. Pozwala również na pomiar praktycznie wszystkiego, co jest obecnie dostępne. Istnieje jednak zasadnicza potrzeba prawidłowego pomiaru i oceny uzyskanych wyników.

Wskaźniki KPI w Sprzedaży | ✔ Wskaźniki sprzedażowe

Poniżej zebraliśmy listę najlepszych wskaźników KPI dla sprzedaży B2B, które używamy w naszym biznesie do podjęcia właściwych decyzji. Wszystkie z nich zawierają wyjaśnienie i wnioski z analizy. Następnie pokażemy, które ze wskaźników KPI powinny być najważniejsze. Pamiętaj, że posiadając nowoczsny CRM taki jak np HubSpot, możesz przygotować w prosty sposób raporty oraz dashboardy do oceny działań sprzedażowych  danym miesiącu.

Przy odpowiedniej ilości tego typu danych zebranych, na przykład od przedstawicieli handlowych będziesz mógł swobodnie wprowadzać potrzebne zmiany na tzw. ścieżce sprzedaży, które zmniejszą Twój koszt pozyskania klienta przez optymalizację całego procesu.

Korzyści płynące z monitorowania KPI to między innymi:

 • Pozwala określić, jak długo trwa proces sprzedażowy i gdzie ewentualnie należy wprowadzić zmiany, aby ten proces był bardziej efektywny.

 • Umożliwia to ustalenie celów dla procesu sprzedażowego i śledzenie postępów w ich realizacji w celu rozwoju firmy.

 • Pomaga w ocenie skuteczności działań marketingowych i wprowadzeniu zmian w strategii Twojej firmy.

Wskaźnik zwrotu z inwestycji

ROI sprzedaz Wskaźnik zwrotu z inwestycjiTen wskaźnik w pierwszej kolejności mierzy zysk z inwestycji w kampanie marketingowe w porównaniu do kosztów tych kampanii.

Aby zmierzyć ten wskaźnik, należy określić łączne koszty inwestycji w kampanie marketingowe oraz całkowity zysk uzyskany z tych kampanii.

Podobnie jak w przypadku pozostałych wskaźniki kpi w sprzedaży również tutaj najskuteczniej jest wykorzystać narzędzia CRM do wykonania analizy.

Korzyści płynące z monitorowania tego KPI to między innymi:

 • Pozwala to na ocenę skuteczności działań marketingowych i określenie, które kampanie są bardziej opłacalne w porównaniu do innych.

 • Umożliwia to dostosowanie strategii marketingowej do osiągania lepszego zwrotu z inwestycji.

 • Pomaga to w ustaleniu celów dla działań marketingowych i śledzeniu postępów w ich realizacji.

Wskaźnik konwersji

Wskaznik pozyskania KlientaTen wskaźniki KPI mierzy odsetek użytkowników, którzy dokonują pożądanej akcji, takiej jak wypełnienie formularza kontaktowego lub dokonanie zakupu na stronie internetowej.

Aby zmierzyć ten wskaźnik, należy podzielić liczbę pożądanych akcji przez liczbę użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową.

Korzyści płynące z monitorowania tego KPI to między innymi:

 • Pozwala na ocenę skuteczności strony internetowej i kampanii marketingowych w generowaniu akcji, które są pożądane przez firmę i zwiększenie szans sprzedaży.

 • Umożliwia to dostosowanie zawartości strony internetowej i działań marketingowych, aby zwiększyć ich skuteczność w przyciąganiu użytkowników i generowaniu pożądanych akcji.

 • Pomaga to w ustaleniu celów dla działań marketingowych i śledzeniu postępów w ich realizacji.

Wskaźnik kosztu pozyskania klienta

Ten wskaźnik mierzy koszt pozyskania nowego klienta w Twojej firmie.

Aby zmierzyć ten wskaźnik, należy podzielić koszt działań marketingowych na pozyskanie klienta przez liczbę pozyskanych klientów, np zamknięte tranzakcje w danym miesiącu.

Korzyści płynące z monitorowania tego KPI to między innymi:

 • Pozwala to na ocenę skuteczności działań marketingowych w pozyskiwaniu nowych klientów i ustalenie, które kanały marketingowe są bardziej opłacalne. oraz jaka jest średnia wartość transakcji.

 • Umożliwia to dostosowanie strategii marketingowej i alokację budżetu marketingowego w sposób, który pozwoli na uzyskanie lepszego zwrotu z inwestycji.

Kolejne dwa wskaźniki kpi w sprzedaży będą miały zastosowanie szczególnie w przypadku pozyskiwania klientów w social mediach.

 

Wskaźnik zaangażowania

KPI Wskaźnik zaangażowania linkedinTen wskaźnik mierzy interakcje użytkowników z treściami publikowanymi na profilach firmowych w social mediach.

Może to obejmować liczby lajków, komentarzy, udostępnień, kliknięć i innych reakcji użytkowników w danym okresie.

Aby zmierzyć ten wskaźnik, należy zsumować wszystkie reakcje i podzielić je przez liczbę wyświetleń.

 • Pozwala to na ocenę skuteczności treści publikowanych na profilach firmowych w social mediach i określenie, które treści są bardziej angażujące dla użytkowników.

 • Umożliwia to dostosowanie strategii treści, aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników wobec marki i zwiększyć zasięg.

Wskaźnik konwersji społeczności

Ten wskaźnik mierzy odsetek użytkowników social mediów, którzy przekształcają się w klientów lub wykazują intencje zakupowe.

Aby zmierzyć ten wskaźnik, należy podzielić liczbę konwersji przez liczbę użytkowników w społeczności.

 • Pozwala to na ocenę skuteczności działań marketingowych na social mediach w przekształcaniu użytkowników w klientów.

 • Umożliwia to dostosowanie strategii marketingowej i działań na social mediach, aby zwiększyć konwersję społeczności w klientów.


Generowanie Leadow HubSpot

avatar
Specjalizuję się w optymalizacji ścieżki zakupowej Klienta. Dostarczam szkolenia sprzedażowe i prospektingowe z wykorzystaniem HubSpot. Zajmuję się także generowaniem nowego biznesu w AutomateNow. Dzielę się swoją wiedzą poprzez organizację szkoleń HubSpot, a także za pośrednictwem podcastów "H2H Sales Automation". Moją misją jest stymulowanie rozwoju naszych Klientów poprzez wykorzystanie strategii inbound we wszystkich obszarach firmy. Wspólnie przeniesiemy Twoją firmę na najwyższy poziom.